Mangonun faydaları

Mango; Anavatanı Hindistan olan tropikal bir meyvedir. mango meyvesi çiğ tüketilir ve lezzetli ve sağlıklı bir meyvedir. Meyvenin kedisinin yanı sıra kendisi kadar lezzetli olmasada çekirdeği de yenilebilir.

Mangonun faydaları

Faydaları

1. Metobolizmayı destekler

Bolca içerdiği vitamin ve minareller metobolizmayı destekler. Quercetin (kuersetin), isoquercitrin, astragalin, fisetin, gallik asit ve metilgallat gibi antioksidan maddeler yardımıyla lösemi, kolon, meme ve prostat kanserlerine karşı koruyucudur.

2. Göz sağlına faydalıdır

 yaşa başlı göz hastalıları ve görme kayıplarını, gece körlüğü ve göz kuruması gibi göz hastalılarına karşı korur. Bu hastalıkların verdiği rahatsızlıkları hafifletir.

 3. Sindirime iyi gelir

 Bol lifli bir gıda olan mango sindirim sistemini rahatladır. Mango lifleri, sindirimi destekler ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Lifli yiyecekler; kalp hastalığı, Tip 2 diyabet vekalın bağırsak hastalıklarının oluşma riskini azaltmaya yardım eder.

 4. Folik asit kaynağıdır

 Anne karnındaki bebek ve annenin ihtiyacı olan folik asiti bolca sağlar. 

 5. Anemi hastalılarının tedavisinde yardımcı olur

 Bolca Demir içeren mango  anemi gibi rahatsızlıkların tedavisinde faydayı arttır.

 6. Yaşlanmayı yavaşlatır

 A ve C vitamini içerir. Damar ve bağ dokularını korur. Koruyucu proteinleri arttırarak yaşlanmanın etkilerini azaltır.

7. Kollestrolü düşürür

İçeriğindeki bolca potasyom sayesinde kan basıncını dengede tutmaya yardımcı olur. Damar içi dokusunda sağlıklı yapıyı korur.

8. Cinsel gücü arttır

Afrodizyak özelliği vardır. İçerisinde bol miktarda bulunan E vitamini, seks hormonlarını düzenlemede yardımcı olur ve cinsel gücü arttırır.

9.Kemik rahatsızlıklarını önler

Kemik sağlığı için önemli bir vitamin olan K vitaminini bol miktarda içerir. Ayrıca kalsiyumun da bulunur. Bu özellikleri sayesinde kemik sağlığını korumada yardımcı olur. Kalsiyum ile K vitamini eksikliğine bağlı kemik rahatsızlıklarının oluşumunu önler.

10.Uyku düzenler ve ruh sağlına iyi gelir

Mango, beynin işlevini sürdürmek ve geliştirmek için hayati önem taşıyan B6 vitaminini bol miktarda bulundurmaktadır. Mangoda bulunan B grubu vitaminler ayrıca ruh halini iyileştirme ve uyku düzenini sağlama da yardım ederler. Konsantrasyonu artırır ve hafızayı güçlendirir.

Mangonun Besin değerleri


Besin Değer100 Gramında miktarGünlük Karşılama Değeri
Kalori60Kcal%3
Karbonhidrat15 gr%5
Lif1,6 gr%6,4
Protein0,9 gr%1,6
Yağ0,4 gr%0,6
Kolestrol0 gr%0
A Vitamini1082 IU%21,6
C Vitamini36,4 mg%60,7
Potasyum168 mg%4,8
Kalsiyum11 mg%1,1
Demir0,, mg%0,9

Mangonun kendisi gibi çekirdeği de insan sağlığı için faydalıdır.

Mango Çekirdeğinin Faydaları


1 Kepeği Önler

Mango çekirdeğindeki yağ saçtaki kepeğin tedavisi için oldukça etkilidir.

2. Diş sağlığına iyi gelir

Mango çekirdeğini toz haline getirerek biraz suyla ve karıştırıp dişmacunu ile birlikte dişler fırşalandığında dişleri faydalıdır.

3. Öksürük azaltır

Mango tozu boğaz iltihabı ve öksürüğün tedavisinde çok etkilidir. Aynı zamanda difteri için bir ev yapımı çare olarak kullanılmaktadır. Ilık suyun içine bir kaç damla eklenen mango tozu gargara uygulayın.

4. İshale iyi gelir

İshal veya şiddetli dizanteri için mango çekirdeği tohumunu suyla birlikte tüketilirse iyileşme sürecini yarı yarıya düşürür.

5. Böcek ısırıklarında kaşınma ve ağrı giderir

Taze mango suyu ve mango çekirdeği tozu böcek ısrıklarının verdiği kaşıntı ve ağrıyı hafifletir.

6.Kötü kollestrolü azaltır.

Mango çekirdeği kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Böylece kötü kolesterol düzeyini azaltmak için etkilidir.


Mango fazla kullanıldığında bazı tedavi edici özellikleri faydadan çıkıp zarar haline gelebilir. Özellikle lif bakımından fazlaca zengin olan mango fazla tüketildiğinde ishale yol açabilir. Tatlı bir meyve olan mango şeker açısında da yüksektir. Kan şekeri yüksekliğine yol açabilir.