ACETUDIL nasıl kullanılır?

ACETUDIL nasıl kullanılır?

ACETUDIL 60 MG FORT 20 kapsül

Uygun doz ve uygulama sıklığı

ACETUDİL FORTE ile tedavide, doktorunuz rahatsızlığınızın doğasına ve ciddiyetine göre almanız gereken dozu ve sıklığını size söyleyecektir.

Hastalığınızın ciddiyetine ve niteliğine bağlı olarak günde 1 ila 3 defa 1 kapsül ACETUDİL FORTE alınız. Eğer günde 3 kapsülden fazla almanız gerekiyorsa, 7 günden fazla kullanmayınız.

Romatizmal rahatsızlıklarda ACETUDİL FORTE’u daha uzun süre kullanmanız gerekebilir.

Akut gut kriziniz var ise, şikayetleriniz kayboluncaya kadar günde 3 kapsül ACETUDİL FORTE alınız. Eğer mide ve bağırsaklarınızda herhangi bir şikayetiniz yok ise tedavinizin başlangıcında doktorunuz geçici olarak bu dozu günde 5 kapsüle kadar artırabilir. Bu durumda başlangıçta ilk dozu 2 kapsül alınız ve daha sonra 6 saat ara ile 1 kapsül alınız. Şikayetleriniz kaybolunca doktorunuz bu dozu azaltmanızı söyleyecektir.

İstenmeyen etkileri en aza indirmek için ACETUDİL FORTE’yi mümkün olan en düşük dozla ve en kısa süreyle kullanmalısınız.

ACETUDIL Kullanım şekli

ACETUDİL FORTE kapsülü yemekler esnasında bir miktar sıvı ile birlikte bir bütün olarak yutunuz.

Çocuklarda ACETUDIL kullanımı

Çocuklar ve ergenlik dönemi yaş grubunda ACETUDİL FORTE ile deneyim olmadığından, 18 yaşın altındaki hastalarda ACETUDİL FORTE kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda ACETUDIL kullanımı

Olası istenmeyen etkilerden dolayı ACETUDİL FORTE yaşlı hastalarda dikkatli gözlemle kullanılmalıdır. Eğer 65 yaşın üzerindeyseniz, doktorunuz tedaviye daha düşük dozlarla başlamanızı söyleyebilir.

Özel durumlarda kullanımı

Böbrek/Karaciğer yetmezliği:

Uzun süreli tedavi, hastalarda böbrek hasarlarına yol açmış olduğundan özellikle böbrek ya da karaciğer yetmezliği olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Eğer böbrek veya karaciğer işlevlerinizde bozukluk varsa, doktorunuz tedaviye daha düşük dozlarla başlamanızı söyleyebilir.

Bunun yanında ağır böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanımı önerilmez.

Eğer ACETUDİL FORTE’nin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise, doktorunuz ve eczacınız ile konuşunuz.

Aşırı dozda ACETUDIL kullanırsanız

ACETUDİL FORTE’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Eğer gerekenden daha fazla ACETUDİL FORTE kullandıysanız, ilacın istenmeyen etkileri ve şiddeti artabilir. ACETUDİL FORTE aşırı dozda alımında bulantı, kusma, karın bölgesinde ağrı, spazm eğiliminde artma, terleme, sersemleme, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı, oryantasyon bozukluğu, kan basıncında yükselme, ayak bileğinde ödem, idrar miktarında azalma, solunum sıkıntısı, kas kasılmaları ve koma gibi belirtilere neden olabilir. Eğer bu belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuz veya eczacınız size yardımcı olacaktır.

Kullanmayı unuttuysanız

Eğer ACETUDİL FORTE almayı unutursanız, unuttuğunuzu fark eder etmez bu dozu alın ve sonraki dozu her zamanki saatte alınız. Unuttuğunuzu farkettiğinizde, sonraki doz saatine yaklaştıysanız, o zaman unuttuğunuz dozu atlayınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Bu ilaç tedavisinin sonunda

ACETUDİL FORTE ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler:

Herhangi bir etki oluşması beklenmez.

ACETUDIL Kullanmadan Önce?

ACETUDIL kullanım şekli ilaç üreticisinin önerdiği kullanım şeklidir. ACETUDIL Doktorunuz belirlediği kullanım talimatlarına uyun.

ACETUDIL Kullananlar

ACETUDIL ilaç bilgileri

İlaç Fiyatı 10.66 TL
Barkodu 8699527151016
Reçete Normal reçeteli
Etken Madde Asemetasin
İlaç Firması Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş.
Atc Kodu M01AB11
Geri Ödeme Kodu A16591

İlaç Sınıfı

Kas İskelet Sistemi
Antienflamatuar ve Antiromatikler
Non-steroid
Asetik Asit Türevi İlaçlar
Asemetasin
ACETUDIL Kullananlar

Bu ilacın diğer doz ve formları

ACETUDIL 60 MG FORT 20 kapsül

ACETUDIL fiyatı, kullanım şekli, diğer özellikleri ve tedavi amacı ile kullanıldığı hastalıklar bakımından özellikleri ACETUDIL 60 MG FORT 20 kapsül için geçerlidir. ACETUDIL ilacının farklı dozaş ve formlardaki fiyatı, dozu ve iyi geldiği hastalıklar farklı olabilir.

Diğer ACETUDIL formları

Eşdeğer İlaçlar

RANTUDIL retard 90 mg 10 kapsül
RANTUDIL retard 90 mg 10 kapsül
RANTUDIL FORTE 60 mg 20 kapsül
RANTUDIL FORTE 60 mg 20 kapsül
ACETUDIL 60 MG FORT 20 kapsül

ACETUDIL muadilleri içerik bakımından ele alınmıştır. Farklı ilaçların farklı hastalıklarda farklı tedavi yöntemleri olabileceği gibi farklı yan etkileri de olabilir. Muadil ilaçlar hakkında daha fazla bilgi için ilaç kullanma kılavuzu, prospektüs ve kısa ürün bilgilerine bakın.

Tüm ACETUDIL muadilleri