Burun yoluyla ilaç kullanımı

Burun yoluyla ilaç kullanımı

Burun yoluyla ilaç kullanımı

BURUN DAMLALARI

Özellikle bebeklere damlaların beslenme öncesinde uygulanması daha uygundur. Uygulamadan önce eller yıkanmalı ve burun boşluğu temizlenmelidir. Baş geriye doğru yatırılmalıdır. Küçük çocuklar kucağa alınır. Büyük çocuk ve yetişkinler oturur veya yatar pozisyonda olmalıdır. Burun ucu işaret parmağı veya başparmak ile yukarı doğru kaldırılır ve damlalığın buruna temas etmemesine özen gösterilerek istenen dozda ilaç buruna damlatılır ve birkaç dakika beklenir. Sonrasında bir mendil yardımı ile burun temizlenir. Burun damlalarının kullanımı sırasında ilacın nefes borusuna kaçması sonucu nefesin tıkanması söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa uygulama hemen sonlandırılmalı ve baş düz pozisyona getirilerek hastanın nefes alması sağlanmalıdır.

BURUN MERHEMİ VEYA JELİ

Uygulamadan önce eller yıkanmalı ve burun boşluğu temizlenmelidir. İlaç açılarak kullanıma hazırlanır. Baş hafifçe geriye doğru yatırılarak burun ucu parmakla yukarı kaldırılır. Hasta uygulama sırasında ağzından nefes almalıdır. Jel veya merhem tüpünün ucu burun deliklerinden birine, ucu yan tarafa doğru yönlendirilerek görülebilecek derinliğe kadar ilerletilir ve önerilen miktarda ilaç (genellikle mercimek büyüklüğünde) burun içine sürülür. Hasta hafifçe burnunu çeker. Ardından burun dışından hafifçe 1-2 kez masaj yapılarak ilacın burun içine yayılması sağlanır. Uygulamadan sonra burun temizlenmemelidir.

BURUN SPREYİ

Uygulamadan önce eller yıkanmalı ve burun boşluğu temizlenmelidir. Sprey dik tutularak birkaç kez çalkalanır. Sprey ilk defa kullanılacaksa pompaya spreyin düzgün şekilde gelmesini sağlamak için havaya doğru birkaç kez püskürtme yapılır. Baş dik pozisyonda tutulur ve burun deliklerinden birisi parmakla bastırılarak kapatılır. Sprey dik tutularak hastayı rahatsız etmeyecek derinliğe kadar burun deliğine sokulur. Hasta ağzını kapatarak burnundan hafifçe nefes alırken sprey püskürtülür. Küçük çocuklarda sprey burun deliğine püskürtülürken büyük çocuk ve yetişkinlerde sprey burun yan duvarına doğru püskürtülmelidir. Aynı uygulama diğer burun deliği için tekrarlanır. Kullanımdan sonra spreyin ucu temizlenmelidir