Ağız yolu ile ilaç kullanımı ve yöntemleri

Tablet, kapsül, sıvı ve toz gibi formlardan olan bu ilaçlar hap ve şurup olarak genelleme ile adlandırılırlar. İlacın formuna ve doktorunuz tavsiyelerine uygun şekilde ağızdan alınan ilaçların kullanımı ve uygulama yöntemleri şunlardır....

Ağız yolu ile ilaç kullanımı ve yöntemleri

Ağızdan alınana ilaçlar farklı formlarda olabilir. tablet, kapsül, sıvı ve toz gibi formlardan olan bu ilaçlar hap ve şurup olarak genelleme ile adlandırılırlar. İlacın formuna ve doktorunuz tavsiyelerine uygun şekilde ağızdan alınan ilaçların kullanımı ve uygulama yöntemleri şunlardır:

TABLET VE KAPSÜLLER

Eğer doktor ve eczacınız tarafından aksi belirtilmemişse ilaçlarınızı kesinlikle bölmeyiniz, çiğnemeyiniz ve kapsülleri açmayınız. Suda veya başka sıvılarda eriterek almayınız. Bu ilaçlarınızın etkisini yok edebileceği gibi ciddi yan etkilere de sebep olabilir. Eğer ilacı yutmakla ilgili sorun yaşıyorsanız doktorunuz veya eczacınıza danışarak ilacınızı değiştirmesini isteyebilirsiniz.

İlaçlarınızı mutlaka bol su ile alınız. Bu ilaçlarınızın rahat çözünmesi ve midenizi yormaması için önemlidir. Süt, meyve suyu gibi içecekler ilaçların etkisini azaltabilir veya yan etkilerinin artmasına sebep olabilir.

SUDA ÇÖZÜNEN TABLETLER

Tabletleri uygun miktarda suyla aldığınızdan emin olun. Eczacınız tarafından size önerilen miktarda su kullanmanız (1 çay bardağı, 1 su bardağı vs.) ilacın etkili olabilmesi için önemlidir.

Su yerine süt, meyve suyu gibi içecekler kullanmayınız.

SUYA KARIŞTIRILAN TOZLAR

Tozları uygun miktarda suyla aldığınızdan emin olun. Eczacınız tarafından size önerilen miktarda su kullanmanız (1 çay bardağı, 1 su bardağı vs.) ilacın etkili olabilmesi için önemlidir.

Eğer size aksi önerilmemişse Su yerine süt meyve suyu gibi içecekler kullanmayınız. Bu ilacın etkisini değiştirebilir ya da yok edebilir.

ŞURUPLAR

Şuruplar içindeki maddeler zaman dibe çökme yapar. Her kullanımdan önce mutlaka şurupları çalkalayınız. 

Eğer toz halinde ve sulandırarak kullanılan bir şurup reçete edilmişse kullanım klavuzuna bakarak nasıl hazırlanması gerektiğini okuyunuz. Şurubu hazırlarken eğer yanında özel bir su verilmemişse kaynayıp soğumuş su kullanınız.

Üzerinde veya kullanma talimatında aksi belirtilmemişse şurupları asla buzdolabına koymayınız.

Hastaya uygun dozu ilacın kendi ölçeği ile ölçerek veriniz.

GARGARALAR

Ölçeğe uygun miktarda gargara koyulduğundan emin olun.

Gargarayı ağzınızda 30 saniye ile 1 dakika arasında çalkalayıp tükürün.

Gargaranın ağzınızın her köşesine ulaştığından emin olun.

Gargara yaparken yutmamaya özen gösterin.

Gargara yaptıktan sonraki 30dk boyunca hiçbir şey yiyip içmeyin, dişlerinizi fırçalamayın ya da su ile ağzınızı çalkalamayın.

DİL ALTI TABLETLER

Ağız kuruluğu varsa ilacı almadan önce ağzınızı (özellikle dil altını) bir miktar su ile ıslatmanız ilacı daha çabuk çözünmesini sağlayacaktır.

İlacı dilinizin altına yerleştirin ve erimesini bekleyin. Bu esnada ağzınızı kapatılabilirsiniz. İlacı yanlışlıkla yutmamaya dikkat edin.